Всесвітній тиждень глаукоми

    Всесвітній день боротьби з глаукомою  відзначають щорічно в другий тиждень березня. Близько 285 мільйонів людей у світі страждають від порушень зору, а 39 мільйонів з них уражені сліпотою. Глаукома стала причиною 22 % випадків виходу людей на інвалідність по зору. Проте, у 80 % випадків сліпоти можна уникнути, попри те, що глаукома – хвороба, яка є найсуттєвішою причиною втрати зору в Україні.

       Глаукома – важке хронічне захворювання очей, при якому підвищується внутрішньоочний тиск. Високий внутрішньоочний тиск, в свою чергу, вражає зоровий нерв. За пізнього виявлення та без адекватного лікування захворювання призводить до неминучої сліпоти. 74 % людей з інвалідністю по зору мають нейродегенеративні захворювання, серед яких перше місце посідає глаукома. Це надзвичайно небезпечне й підступне захворювання, тому знати про нього повинен кожен.

       Особливістю хвороби є те, що втрата зору відбувається непомітно, поступово й найчастіше – безболісно. Саме тому пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно й повернути або зберегти зір неможливо.

       За результатами досліджень, ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання та початку лікування складає 27 %, а на обидва ока – 9 %.

       На жаль, захворіти може кожен, але існують фактори ризику, які збільшують таку імовірність. Серед них:

       1. вік більше 40 років;

       2. наявність глаукоми у найближчих родичів;

       3. артеріальна гіпертонія;

       4. короткозорість;

       5. довготривале застосування стероїдних гормональних препаратів.

       Захворювання на глаукому може прогресувати з різною швидкістю. Раннє її виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.

       Існують симптоми, на які варто звернути увагу та при їх наявності терміново звернутись до лікаря, оскільки вони можуть свідчити про наявність глаукоми:

       1. раптове погіршення гостроти зору;

       2. підвищення внутрішньоочного тиску;

       3. звуження поля зору;

       4. «літаючі мушки» перед очима;

       5. райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього;

       6. затуманення зору;

       7. розвиток атрофії зорового нерва;

       8. біль в оці та відповідній половині голови;

       9. часта зміна окулярів.

 

Як уникнути захворювання?

       Головною метою лікування глаукоми є зниження та контроль внутрішньоочного тиску. Щоб не допустити появи захворювання, потрібно вимірювати внутрішньоочний тиск один раз на рік, починаючи з 40 років, або з 35 років, якщо у вас є фактори ризику. Це допоможе виявити глаукому на ранній стадії та запобігти її прогресуванню.

       Нормальний внутрішньоочний тиск вважається у межах 16-25 мм.рт.ст. При цьому добові коливання не мають перевищувати 5 мм.рт.ст., а показники внутрішньоочного тиску обох очей мають бути приблизно однаковими.

       Кожен, хто захворів на глаукому, повинен знати, що повністю вилікувати це захворювання неможливо. Ця хвороба залишається з людиною назавжди, але треба пам’ятати про те, що глаукома – це не вирок. За умови своєчасно призначеного лікування та постійного контролю за перебігом захворювання людина може прожити повноцінне здорове життя та зберегти хороший зір.

Не рекомендується:

        1. вживати алкоголь;

        2. тривалий час перебувати в темному приміщенні. Всі телепередачі слід дивитися в добре освітленій кімнаті;

        3. вживати протягом дня більше 1,5 л. рідини;

        4. приймати ванни та процедури, які супроводжуються перепадами температури;

        5. виконувати фізичні вправи з опущеною вниз головою;

        6. приймати лікарські препарати, які мають компоненти, що розширюють зіниці.

У разі встановлення діагнозу «глаукома» необхідно:

        1. виконувати всі рекомендації лікаря;

        2. у встановлені терміни проходити контрольні огляди офтальмолога з обов’язковою реєстрацією гостроти зору, стану поля зору, рівня внутрішньоочного тиску та оглядом зорового нерва;

        3. у період між оглядами лікаря самостійно контролювати стан зорових функцій обох очей (особливо ураженого ока) та рівень внутрішньоочного тиску.

Якщо є будь-які додаткові відхилення від звичайного стану, необхідно якнайшвидше повідомити про це лікаря.

       Лікувати глаукому можна як медикаментозними засобами (краплі, уколи, таблетки), так і лазером, хірургічними методами. Однак, існує небезпека, що в разі нормалізації внутрішньоочного тиску, пацієнти самостійно призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування, що приводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору.

       Тож пам’ятайте, що вберегти свій зір від глаукоми можливо. Раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – складові успіху в боротьбі з цим підступним захворюванням.

 

Прес-служба УОЗ ОДА