Раннє виявлення інфаркту міокарда – шанс на життя

     Говорячи про інфаркт міокарда, можна вважати, що мова буде йти про хворобу людей старшого віку. Проте,  в наш час це захворювання «помолоділо». Відомо, що найкращий спосіб запобігти розвитку будь-якої хвороби полягає в усуненні її причини. Загалом, усі фактори ризику, що можуть спричинити виникнення інфаркту міокарда, поділяються на дві групи:

     1. фактори, на які людина вплинути не може;

     2. фактори, на які ми можемо впливати.

До першої групи чинників інфаркту міокарда належать:

     1. стать (найчастіше інфаркт розвивається у чоловіків);

     2. вік (частіше у старшому віці);

     3. обтяжена спадковість – серцево-судинні захворювання часто носять сімейний характер.

Друга група факторів ризику – це ті, на які кожен з нас може вплинути самостійно:

 1.  паління;
 2.  зловживання спиртними напоями;
 3.  підвищення артеріального тиску;
 4.  надмірна маса тіла;
 5.  часті стреси;
 6.  мала фізична активність і нераціональне харчування, що призводить до ожиріння.

     Великої шкоди організму завдає паління, в тому числі й пасивне. Тютюнопаління  вважається непристойною, згубною для здоров’я звичкою та прирівнюється до таких захворювань як наркоманія та алкоголізм.

     Чи шкідливий алкоголь? Результати ряду досліджень стверджують, що невелика кількість вживання вина запобігає закупоренню коронарних судин, що живлять серце, спричиняючи протиатеросклеротичну дію. Проте, в результаті регулярного зловживання як міцними, так і слабоалкогольними напоями, виникає підвищення артеріального тиску, гіпертрофія серцевого м’яза, розвиток інфаркту та інсульту.

     Однією з найпоширеніших причин виникнення інфаркту міокарда є гіпертонічна хвороба, що виникає при порушенні центральної регуляції тонусу кровоносних судин. Тому, профілактика артеріальної гіпертонії – найважливіша медико-соціальна проблема.

     Інфаркт виникає через нестачу кровопостачання серця та, як наслідок, відбувається відмирання (некроз) певної ділянки серцевого м’яза. Небезпека інфаркту навіть не в тому, що це пов’язано з порушеннями в роботі серця, ймовірністю летального результату, а в тому, що хвороба може протікати взагалі безсимптомно. До того ж, деякі симптоми інфаркту можуть проявлятися в інших частинах тіла, які не стосуються серця.

     Вміння розпізнати перші ознаки інфаркту міокарда можуть стати в нагоді не тільки Вам, а й людям, які живуть поруч.

     Кожна людина, що пережила інфаркт, згадує про це як про найстрашніший період свого життя. Дійсно, симптоми дуже важкі та безпосередньо залежать від ступеня ураження серця. Перебіг інфаркту практично завжди супроводжується почуттям страху смерті, що пояснюється досить просто – найсильніший біль в ділянці грудей практично паралізує людину, вона не здатна адекватно оцінювати свій стан, все, що відбувається навколо та позбавлена можливості рухатися.

     При інфаркті біль не зникає після припинення фізичних навантажень, а навпаки, може поширюватися по всьому тілу, віддаючи в руку, шию, щелепу, ноги. Такий біль може з’явитися зовсім несподівано та бути досить тривалим, разом з тим, серцеві препарати зовсім не покращують стан хворого.

Що потрібно знати у разі появи вказаних вище проявів?
 

 1. Негайно викликати швидку допомогу.
 2. Припинити будь-які фізичні навантаження.
 3. Краще сісти, ніж лягти.
 4. Прийняти таблетку нітрогліцерину під язик.
 5. Розжувати таблетку аспірину (325 мг.)
 6. Негайно доправити пацієнта до спеціалізованої лікарні. Це може сприяти практично повному відновленню ураженої ділянки серцевого м’яза.

     Прогноз при інфаркті міокарда сприятливий за умови правильного лікування, активного диспансерного спостереження, виконання пацієнтом всіх рекомендацій лікуючого лікаря, а саме:

 1. корегування режиму праці та відпочинку;
 2. дотримання дієти з обмеженим вживання жирних продуктів, вуглеводів;
 3. психологічна реабілітація (обмеження емоційних навантажень);
 4. нормалізація артеріального тиску та корекція гіперліпідемії  (підвищеного холестерину).

     Якщо Ви помітили у себе вищезазначені симптоми, негайно звертайтесь до лікаря. Дорога кожна хвилина. Не втрачайте чаc!

 

Прес-служба УОЗ ОДА