Процедура здавання цільної крові

Донорство крові можна поділити на види. Це донорство цільної крові - еритроцитна маса та донорство компонентів крові - тромбоцити та плазма.

Як відбувається процес здавання цільної крові?

Процес здавання цільної крові складається з двох частин - медогляду та кроводачі та займає максимум 30-40 хвилин, якщо не враховувати деталей, що пов’язані з чергами. В цілому вам варто виділити 3 години, враховуючи час, що ви використаєте, щоб дістатись до та від станції переливання/центру крові та час, котрий ви проведете на самій станції.

 

Крок 1

 

Донор з паспортом громадянина України в реєстратурі заповнює анкету, де відверто відповідає на всі питання. Дана анкета пропонується донору з метою виявлення первинної інформації про стан здоров'я особи, яка виявила бажання здати кров.

Анкету можна роздрукувати і з нею прийти до центру крові (для того, щоб отримати доступ до анкети варто зареєструватись).

 

Крок 2

 

Визначення у донора групи крові та рівня гемоглобіну. Деякі станції перевіряють ще рівень АЛТ та білірубін (показники функції печінки). Саме для цього донору рекомендують дотримуватись дієти. Також можуть перевірити експрес методом наявність ВІЛ/СНІД інфекції та Kell.

Не має значення скільки разів ви були вже донором та чи стоїть печатка у вашому паспорті з групою крові. Кожного разу вам все одно будуть визначати групу крові та гемоглобін, а інші експрес-показники (АЛТ, білірубін, ВІЛ/СНІД та Kell) лише в залежності від рівня фінансування закладу. Оскільки експрес методи дорогі, а кров все одно перевіряють на ці показники в лабораторії перед зберіганням та перед переливанням, тому не всі станції переливання надають перевагу експрес методам.

 

Крок 3

 

Бесіда з лікарем. У донора вимірюється тиск та пульс. Лікар переглядає заповнену донором анкету і, при необхідності задає додаткові питання щодо стану його здоров'я і стилю життя. Інформація донора є конфіденційною! Також лікар оцінює показники гемоглобіну та кількість кроводач, які вже має донор за певний проміжок часу. Якщо за станом здоров'я можна бути донором, донору пропонують чай з печивом і запрошують на кроводачу.

 

Крок 4

 

Сама кроводача проходить в спеціально обладнаному кабінеті для забору крові - маніпуляціній. Маніпуляційна медсестра візьме дозу крові в разовий стерильний полімерний контейнер (гемакон), що робить процедуру здачі крові інфекційно безпечною для донора, 470 мл або 320 мл, та у пробірку близько 20 мл крові для

 

аналізу на захворювання, що передаються через кров - ВІЛ/СНІД, сифіліс, гепатит В та С, а також печінкові показники. Вся процедура триває до 10 хвилин.

Після процедури медсестра накладає на місце пункції пов'язку, яку не слід знімати протягом 2-х годин. Після кроводачі донору рекомендується відпочити 15 хвилин, набратися сил.

В цей день рекомендують не займатись важкими фізичними вправами.

Цільну кров після кроводачі розділяють на компоненти шляхом центрифугування і отримують еритроцитарну масу, яку можна зберігати у спеціальному холодильнику протягом 21-35-42 днів в залежності від консерванту.

Паралельно з процесом центрифугування, кров у лабораторії ще раз перевіряють на групу крові та резус-фактор, тестують на інфекції, що передаються через кров, роблять біохімічний та загальний аналізи крові. Якщо аналізи не виявлять протипоказань, кров після обробки зможуть видати для переливання реципієнту.

 

За інформацією «Черкаси. Донор»