Планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я

       Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я проходить у нашій державі кожної весни задля привернення уваги українців до питань збереження власного здоров’я та народження бажаних і здорових дітей. Цього року він припадає на 15-21 травня.

       Репродуктивне здоров’я – це можливість зачати, виносити та народити здорову дитину. Її збереження – завдання і жінки, і чоловіка. Пам’ятайте: вагітність повинна бути бажаною.

               Підготовка до вагітності. З чого розпочати?

       Підготовка до вагітності включає в себе обстеження стану здоров’я майбутніх батьків. Плануючи вагітність, майбутнім батькам необхідно знати загальні правила ведення здорового способу життя:

  • слідкувати за режимом харчування;
  • виключити куріння та вживання алкоголю;
  • не забувати про помірне фізичне навантаження;
  • частіше бувати на свіжому повітрі;
  • приймати фолієву кислоту подружжю за рекомендацією лікаря. Прийом фолієвої кислоти в період до зачаття особливо важливий, якщо майбутня мама страждає на цукровий діабет, захворювання серцево-судинної системи, якщо раніше були пологи зі вродженими вадами розвитку в дітей.

               Яких фахівців бажано відвідати під час планування вагітності

       За 3-6 місяців до передбачуваного зачаття необхідно пройти медичне обстеження. В першу чергу – дільничного акушера-гінеколога, сімейного лікаря, який, за необхідності, направить вас до вузьких спеціалістів (кардіолога, ендокринолога, нефролога, генетика).

       Обсяг обстежень залежить від наступних характеристик майбутніх батьків: вік, наявність хронічних захворювань (артеріальна гіпертензія, ендокринні захворювання, вроджені та набуті пороки серця, туберкульоз, сифіліс, ВІЛ/СНІД та інші захворювання).

       Обов’язковим є відвідування стоматолога. Небажано планувати вагітність в період лікування деякими лікарськими препаратами, оскільки більшість з них небезпечні для плоду. При своєчасному зверненні до лікаря можлива заміна препаратів на більш безпечні.

       Пам’ятайте: тільки відповідальне ставлення до свого здоров’я забезпечить нормальний перебіг вагітності та народження здорової дитини!

 

Прес-служба УОЗ ОДА