Лікування хворих на хронічні вірусні гепатити в Черкаській області

В Черкаській області з 2009 року ведеться  реєстрація хворих на хронічні вірусні гепатити  В і С. За  даними обласного реєстру  станом на 01.04.2016року в кабінетах інфекційних захворювань  налічується інфікованих вірусом гепатиту  В -  2914 осіб,   інфікованих вірусом гепатиту С – 2948.  При проведенні вуличних акцій, присвячених проблемі гепатиту, під час тестування  в групі загального населення виявлено від 8 до 10 %, а  в  групі ризику серед споживачів ін’єкційних наркотиків  від 50 до 80% інфікованих вірусами гепатитів  В і С відповідно.

Вірусний гепатит С у разі застосування сучасних методів лікування може бути виліковним. Держава прикладає значних зусиль для забезпечення лікування за бюджетні кошти. Так,  відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 637 від 29.04.2013р. «Про затвердження Державної цільової  соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016року» для хворих на хронічні вірусні гепатити  в Черкаську область, як і інші області України, поставляються препарати противірусної терапії.

Два рази на рік, починаючи з серпня 2013року,  Департаментом охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації до Міністерства охорони здоров’я   України  подаються   заявки  для закупівлі лікарських засобів із врахуванням 100% потреби хворих області на ХВГ В та С  за кошти Державного бюджету України відповідно до передбачених обсягів фінансування за бюджетною програмою КПКВ 2301400 «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру».

         Протягом 2014р. та 2015р. на консиліумі  по призначенню  противірусної терапії оглянуто 198 хворих на ХВГ В та ХВГ С для призначення лікування по державній програмі, з них призначена терапія 75 особам,  21 пацієнта оглянуто на консиліумі  по програмі «Альянс» та призначено лікування 17 хворим.   Відповідно до вимог наказів  МОЗ України противірусна терапія призначалась в першу чергу пацієнтам з  генотипом 1в - 62%, в стадії фіброзу 2-4 – 70,6%, медичним працівникам, які мають контакт з кров’ю.

За рахунок  державного бюджету 2013 року  отримано препаратів по гепатиту С   на суму 1 503 999,96 грн.,  2014 року – 1 585 557,56 грн.,  всього 55 курсів.  Взято на лікування 55 пацієнтів  (17 пацієнтів  з генотипом  3 – курс 24 тижні та 38 пацієнтів з генотипом 1 – курс лікування 48 тижнів). Пройшли повний курс лікування 42 хворих (76%), продовжують лікуватись 6 осіб, припинили лікування в  зв’язку з відсутністю вірусологічної відповіді 7 осіб, які включені до списку пацієнтів на три-терапію.

         В  зв’язку  з переходом на нові схеми лікування,   включенням третього препарату софосбувір, що дозволить скоротити курс лікування до 24 тижнів, а також   необхідності проведенням  тендеру на міжнародному рівні,  затримується поставка  препаратів для лікування хронічного гепатиту С  в області України.  Протягом 2015 року та станом на 17.05.2016року препарати  за рахунок  коштів  державного бюджету 2015 року не надходили.  Очікується отримання  препаратів в області України протягом липня 2016року, таким чином зможуть продовжити лікування пацієнти, які внесені до черги очікування протягом 2015року.

        Визначення курсів лікування    на   наступний  рік формується за даними обласного реєстру хворих на хронічний  вірусний гепатит В і С на  основі інформації  кабінетів інфекційних захворювань, а саме заявки  від області в Міністерство охорони здоров’я формуються  відповідно  кількості  хворих,   які   знаходяться  під   постійним наглядом лікаря інфекціоніста за місцем мешкання.

       Одночасно   з   03.03. 2016   року    КНП    «Черкаська    міська      інфекційна лікарня »  ЧМР   розпочала   свою  роботу   в   рамках  реалізації   проекту «Розширення доступу до ефективного лікування вірусного гепатиту С через моделі лікування  на рівні громад для уразливих груп населення в умовах обмежених ресурсів України».  Разом  з БФ «Інсайт»,  КЗ  «Обласний центр профілактики та боротьби зі СНІД» ЧОР проводиться лікування за рахунок Міжнародного  благодійного  фонду  «Альянс  громадського  здоров’я»  17 пацієнтів, які є представниками уразливих груп населення.

 

Позаштатний обласний  інфекціоніст управління охорони здоров’я Черкаської ОДА   С. Волгіна,

Прес-служба УОЗ Черкаської ОДА