КЗ «Черкаський обласний центр планування сім'ї та репродукції людини» ЧОР

 

Керівник Закладу

Валова Марина Олександрівна

Довідка про комунальний заклад "Черкаський обласний центр планування сім'ї та репродукції людини" Черкаської обласної ради

Основним завданням закладу є надання висококваліфікаційної консультативо-діагностичної та лікувальної амбулаторної допомоги населенню з питань планування сім'ї, охорони репродуктивного здоров'я, медико-генетичної допомоги, пренатальної ультразвукової діагностики та ультразвукової діагностика в акушерстві, гінекології та педіатрії.

Заклад має належне матеріально-технічне оснащення: апарати ультразвукової діагностики з відповідним програмним забезпеченням, лабораторне обладнання, офісну та навчальну техніку, засоби оснащення для демонстрації та тренування.

Основним напрямком діяльності відділення пренатальної ультразвукової діагностики є ультразвукове дослідження вагітних, особливо другого триместру (в терміні до 22-ти тижнів вагітності), виявлення випадків вроджених вад розвитку у плодів. На базі центру на курсах інформації та стажування лікарів ультразвукового дослідження проходять навчання лікарі області, які займаються пренатальною ультразвуковою діагностикою.

Лікарі медико-генетичної служби проводять медико-генетичне консультування - хворих з вродженою та спадковою патологією; - сімей з приводу прогнозу нащадків; - вагітних з групи ризику по народженню дітей з вродженими вадами розвитку (ВВР), - активне виявлення профільних хворих в контингентах обласної, дитячої міської лікарні, жіночих консультацій.

При виявленні ВВР плоду, вагітні направляються в медико-генетичний центр для реєстрації, проведення додаткових обстежень, отримання рекомендацій щодо подальшої тактики ведення вагітності. Вагітні з групи ризику з усіх районів області обстежуються в лабораторії на визначення Іg M і Ig G до ТОRCH - інфекцій (CMV, HSV, Rubella, TOXO, Chlamidia). Обласною медико-генетичною лабораторією проводиться визначення маркерів біохімічного скринінга з використання комп’ютерної програми “Laif cickl” для розрахунку індивідуального генетичного ризику хромосомної патології та вад розвитку у плодів.

Основні завдання Центру планування сім'ї:

- організаційно-методична робота: формування системи направлень щодо надання допомоги з планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я відповідно до рівнів надання медичної допомоги, консультативна допомога медичними працівниками закладів охорони здоров'я з питань планування сім'ї та охорони репродуктивного здоров'я; консультування з усіх методів планування сім'ї жінок репродуктивного віку, чоловіків та подружніх пар, а також підлітків, жінок з тяжкими соматичними захворюваннями, людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом;

- лікувально-діагностична робота: консультування жінок з тяжкою екстрагенітальною патологією, які застосовують певний вид контрацепції;

Основні напрямки і показники роботи:

- медико-генетичне консультування;

- виконується 35 - 40 тисяч ультразвукових досліджень в рік;

- близько 17 тисяч вагітних в рік проходять УЗ-скринінг;

- виявляється від 400 до 450 вад внутрішньоутробного розвитку плоду;

- біохімічний скринінг вагітних першого та другого триместру;

- всі види послуг з питань планування сім'ї.

Наразі Центр надає безпосередньо медичну допомогу хворим на території Обласної лікарні по вулиці Менделєєва,3 в ДІАГНОСТИЧНО-КОНСУЛЬТАТИВНОМУ ЦЕНТРІ.

УЗД:

– лікар Береза О.А. – 3 поверх, каб. № 323

 - лікар Опара М.В. – 3 поверх, каб. № 315

- лікар Михальчук І.Г. – 3 поверх, каб. № 333

- лікар Герасимюк Т.С. – 4 поверх, каб. № 426

Генетик: – лікар Семененко О.П. – 3 поверх, каб. № 310

Невролог дитячий (УЗД) – Водоп'ян А.Г. – 3 поверх, каб. № 309

Центр планування сім'ї:

– лікар Юдіна Ю.В. – 4 поверх, каб. № 418

- лікар Афійчук І.Г. – 4 поверх, каб. № 422

- лікар Баракіна В.М. – 4 поверх, каб. № 424

- лікар Колодочка О.О. – 4 поверх, каб. № 426

Історія обласного перинатального центру почалася із окремого існування 3 відділень, а саме: відділення ультразвукової діагностики, медико-генетичної консультації і центру планування сім'ї.

Центр пренатальної ультразвукової діагностики був створений на базі відділення УЗД пологового будинку № 2 м. Черкаси в 1989 році. Це було перше відділення в Черкаській області, яке займалося ультразвукової діагностикою в акушерстві та гінекології. Створив відділення і був першим завідуючим Вороний В.М.

З 1989 року почався масовий ультразвуковий скринінг вагітних.

В 2002 році відділення стало обласним центром пренатальної ультразвукової діагностики.

Центр планування сім’ї було створено в 1989 році на базі Черкаського пологового будинку №1. Очолювала відділення Проскуринова Ірина Володимирівна. В центрі планування сім’ї почався спеціалізований прийоми наступних спеціалістів:

1 гінеколог з питань дитячого і підліткового віку;

2 лікар з питань безпліддя;

3 гінеколог-ендокринолог;

4 лікар з питань невиношування вагітності;

5 лікар з питань планування сім’ї і раціональної контрацепції;

6 уролог-андролог;

7 психолог.

Також організована робота денного стаціонару, в якому надавалась кваліфікована медична допомога акушерським та гінекологічним пацієнткам. Налагоджена робота в малій операційній, де проводились роздільні діагностичні вишкрібання порожнини матки та регуляція менструальної функції.

Кількість прийнятих пацієнток зростала за рахунок міських мешканок, а також жінок із сільської місцевості, що стало одним із пріоритетних напрямків роботи спеціалістів відділення.

Після Проскурнової І.В. виконував обов’язки завідувача відділенням Панасенко Володимир Григорович, а з 2003 по 2011 роки завідувачем Центру була Баракіна Віолетта Миколаївна. З 2011 року виконує обов’язки зав. відділенням Юдіна Юлія Володимирівна.

Обласний медико-генетичний центр створений на базі медико-генетичного кабінету, який було організовано в обласної поліклініці в 1985 році .

З 1985 року по 1989 рік медико-генетичний кабінет очолювала Тищенко Ніні Григорівна.

З 1992 року по 2006 рік медико-генетичну консультацію очолювала лікар-генетик Валова Марина Олександрівна.

Центр об’єднує в собі консультативне відділення і лабораторію.

Обов’язки завідуючого центром з 2010 року виконує лікар-генетик вищої категорії Семененко Оксана Петрівна.

В 2006 році у зв’язку з реорганізацією всі три Центри були об'єднані в один Черкаський Обласний перинатальний центр - унікальну установу області по ультразвуковій, функціональній та лабораторній діагностиці в області акушерства, гінекології, дитячої гінекології, генетики та планування сім’ї.

У КЗ "Черкаський обласний центр планування сім'ї та репродукції людини" ЧОР працюють висококваліфіковані лікарі генетики, акушер-гінекологи, лаборанти, лікарі ультразвукової діагностики. Лікарів – 16, середній медичний персонал - 13 , молодший медперсонал – 9, адміністративний і технічний персонал – 13.

Відділення УЗД

Щорічно у відділенні ультразвукової діагностики обстежуються біля 30 тис. вагітних та гінекологічних хворих всієї Черкаської області, діагностується біля 400 вад розвитку плоду.

Основним напрямком роботи відділення є діагностика вроджених вад, патологічних станів плоду, акушерських ускладнень вагітності.

У відділенні першими в області проводиться обстеження серця плоду та дослідження мозку новонароджених і дітей, а також визначення функціонального стану плоду шляхом доплерометрії та визначення біофізичного профілю плоду. З 2005 року відділення проводить вторинний скринінг вагітних всієї області, для чого щорічно видається біля 5 тис. талонів.

Відділення забезпечено сучасною апаратурою експертного класу (УЗД сканер ACCUVIX XQ з 6 датчиками). Щоденно 5 висококваліфікованих лікарів відділення обстежують 100 -120 вагітних, жінок та дітей.

Центр планування сім’ї

Усі лікарі, акушерки, медичні сестри відділення мають кваліфікаційні категорії:

- Баракіна В.М. - лікар вищої категорії, Обласний позаштатний спеціаліст ГУОЗ та МК з питань планування сім’ї, Національний тренер з проекту, консультує з питань невиношування вагітності;

- Латиш О.А.- лікар вищої категорії, гінеколог дитячого та підліткового віку, Обласний позаштатний спеціаліст ГУОЗ та МК з питань дитячої та підліткової гінекології;

- Афійчук І.Г.- лікар першої категорії, консультує з питань безпліддя;

- Юдіна Ю.В. - лікар першої категорії, консультує з питань ендокринної гінекології, тренер з проекту;

- Колодочка О.О. - лікар другої категорії, консультує з питань планування сім’ї та раціональної контрацепції;

- Дьоміна О.В., психолог Центру.

Середні медичні працівники мають вищі (3) та першу (1) категорії.

Усі співробітники відділення пройшли навчання на тренінгу в рамках проекту « Разом до здоров’я».

Лікарі та середні медичні працівники постійно підвищують свій професійний рівень, відвідуючи тематичні курси, тренінги, семінари, конференції, лекції, заняття, знайомляться з періодичними виданнями.

Одним із напрямків роботи відділення є надання консультативно-методичної допомоги населенню області шляхом виїздів у райони. Спеціалісти Центру беруть участь у впровадженні і реалізації на місцях державних програм і проектів, пов’язаних із репродуктивним здоров’ям, плануванням сім’ї, тощо.

Також ведеться активна санітарно-просвітницька робота серед молоді та загального населення шляхом проведення лекцій, семінарів, тренінгів, виступів по телебаченню та радіо, публікацій в газетах та журналах.

 Відділення генетики

Основне завдання обласного медико-генетичного центру – це надання кваліфікованої медико-генетичної допомоги сім’ям, в яких спостерігаються вроджені вади розвитку і спадкові захворювання, попередження появи хворої дитини серед нащадків.

Робота обласного медико-генетичного центру здійснюється за такими напрямками:

 Медико-генетичне консультування сімей (окремих осіб) з приводу прогнозу нащадків

 Направлення пацієнтів в міжобласний медико-генетичний центр для уточнення діагнозу, поглибленого клінічного та інструментально-лабораторного обстеження, проведення заходів щодо пренатальної діагностики і вирішення питань корекції вродженої та спадкової патології

 Ведення реєстру сімей з вродженими та спадковими хворобами

 Активне виявлення хворих зі спадковою патологією в контингентах обласних лікарень і жіночих консультацій  Контроль за проведенням поточної реєстрації вроджених вад розвитку в пологових будинках

 Проведення селективного скринінгу на спадкову патологію серед вагітних і контроль за проведенням масових скринуючих програм для виявлення в пологових стаціонарах випадків спадкової патології

 Диспансерне спостереження за пацієнтами із контингенту реєстру сімей зі спадковою патологією

 Участь в аналізі частоти і структури репродуктивних втрат (самовільних абортів, мертвонароджень, малюкової смертності)

 Інформаційно-просвітницька робота серед лікарів і населення

Лабораторія центру має наступні відділи:

 Цитогенетичний

 Біохімічний

 Пренатальної діагностики

 Молекулярної діагностики

У центрі працюють 2 лікарі-генетики вищої категорії, 2 медичні сестри, завідуюча лабораторією (лікар-лаборант вищої категорії), лікар ультразвукової діагностики, невролог дитячий, 1-лікар-лаборант, 3 фельдшери-лаборанти, 2 молодші медичні сестри.