Кір. Небезпека. Що робити?

Вся Україна «спалахнула» від кору. Загальна кількість хворих на кір в Україні у 2018 році продовжує зростати і вже перевищила дві тисячі осіб, з них 1 375 дітей і 709 дорослих.

На жаль кір прийшов  і на Черкащину. За 2017 рік захворіло – 9 осіб, на сьогодні – їх  вже 18.

Кір – висококонтагіозне  захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Сприйнятливісь до хвороби  більше  90% . По інформації Міністерства охорони здоров'я України кір зареєстрований практично в усіх регіонах, в т.ч. в сусідніх областях – Київській, Вінницькій, Кіровоградській. Найбільше випадків зареєстровано в Івано-Франківській (463 випадки), Чернігівській (333 випадки), Закарпатській (331 випадок) та  Одеській   (265 випадків) областях.

Кір – важке  інфекційне захворювання, яке протікає тривалий час і має тяжкі ускладнення, від яких людина може померти. Найбільш вразливі категорії для хвороби – це діти, вагітні жінки, дорослі старше 20 років, люди з будь-якими імунодефіцитними станами. Щоб мати захист від кору - треба щепитись.

 В Україні і в нашому регіоні для попередження спалаху з вересня 2017 року тривають заходи  з посиленої імунізації проти кору та проводяться щеплення дітей, які не мають захисту від небезпечної хвороби. Завдяки наполегливій роботі медпрацівників за 20 тижнів роботи виконано 21520 щеплень, що становить – 92,9% від запланованої кількості. Це все ще недостатньо,  щоб запобігти спалаху.

З початку спалаху в Україні зменшилась кількість «відмовників» від вакцинації, їх кількість в області становить – 1395 осіб. Це діти з релігійних  громад, неблагополучних сімей, батьки яких не розуміють масштабів спалаху і наслідки захворювання.

У нашому суспільстві прошарок невакцинованих  людей складає значну частину, вони є мішенню для вірусу, що розповсюджується і вражає незахищених.

Коли потрібно щеплюватись  від кору?

Дітям, відповідно до Календаря щеплень, проводиться вакцинація для профілактики  кору у віці 12 місяців і в 6 років. Якщо з різних причин вакцинація не зроблена, її проводять у будь-якому віці  до 18 років двічі з інтервалом 28 днів. Всі діти щеплюються безкоштовно в лікувальних установах за місцем проживання.Екстрена профілактика для незахищених дітей у вогнищі кору проводиться протягом 72 годин після контакту з хворим на кір. Дитина захищена від хвороби та, яка має два щеплення.

Вакцинація дорослих проти кору – рекомендована  процедура. Найбільш вразливі контингенти – це медичні працівники, працівники шкільних, дошкільних, позашкільних навчальних закладів, працівники транспорту, закладів громадського харчування, студенти. Для проведення вакцинації необхідно з’ясувати, чи має людина антитіла проти кору чи ні. Для цього треба здати аналіз крові на наявність імуноглобулінів класу G у вірусологічну лабораторію. Аналіз  з’ясує стан захищеності організму. За його результатами вирішується питання про необхідність щеплення. Людям, які народилися під час або після 1957 року народження, у яких немає захисних антитіл, рекомендовано зробити хоча б одну дозу вакцини. Для дорослих  застосовуються ті ж вакцини, що і для дітей. Проведення обстежень і придбання вакцини для дорослих здійснюється за кошти місцевих бюджетів або власні кошти.

Той, хто перехворів на кір, має пожиттєвий імунітет і не підлягає вакцинації.

Кому протипоказана вакцинація?

  • людям із загрозою для життя алергічною реакцією на неоміцин або інший компонент вакцини;
  •  тимчасово особам, які захворіли на період вакцинації, до моменту одужання;
  • вагітним жінкам (через наявність у вакцині живих ослаблених вірусів). Крім того,  жінкам бажано уникати вагітності протягом 4 тижнів після вакцинації;

Згідно з наказом МОЗ України від 11.09.2017 року №1082 «Про проведення заходів щодо імунізації населення проти кору в Україні» екстрена вакцинація  у випадку контакту з хворим на кір проводиться всім нещепленим протягом 72 години від моменту контакту. У разі протипоказів до щеплень контактним особам  вводиться імуноглобулін у перші 6 діб після контакту. Дозування імуноглобуліну проводиться відповідно до інструкції для медичного застосування.

 Лікування від кору не існує. Єдиний захист від цієї недуги – це  щеплення.

Не зволікайте! Захистіть себе і своїх дітей  від кору!

Завідувач відділу імунопрофілактики   КЗ «Черкаський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики»        І. С. Шуляренко

.