7 квітня – Всесвітній день здоров’я

       Кожного року в країнах, що входять до Всесвітньої організації охорони здоров’я, 7 квітня відзначається День здоров’я. Дата збігається з днем заснування організації та є постійною.

       В цей день планується привернути суспільну увагу до актуальної проблеми сучасності – здоров’я. Незважаючи на те, що він не є офіційним вихідним днем, в усьому світі будуть проходити різні заходи, присвячені пропаганді здорового способу життя. Кожен рік кампанія проходить під певним девізом, який розкриватиме одну з найбільш нагальних проблем.

       Девізом Всесвітнього дня здоров’я 2019 р. є «Стійкість до протимікробних препаратів: якщо сьогодні не вжити заходів, завтра ми залишимось без ліків». ВООЗ закликає в усіх країнах ввести в дію комплекс політичних і соціальних заходів щодо боротьби зі зростанням стійкості мікроорганізмів до протимікробної терапії.

       Стійкість до протимікробних препаратів виникає у випадках, коли такі мікроорганізми як бактерії, віруси, гриби та паразити змінюються таким чином, що ліки, які застосовуються для лікування спричинених ними інфекцій, стають неефективними. В результаті, інфекція може тривалий час передаватись іншим людям, часто може закінчуватись смертельним результатом і призводити до великих втрат як окремих людей, так і суспільства в цілому.

       Розвитку стійкості до протимікробних препаратів сприяє неналежне використання ліків, наприклад, прийом у неправильних дозах або передчасне припинення призначеного курсу; ліки поганої якості; призначення препарату з профілактичною метою, особливо, антибіотиків; неналежна профілактика ускладнень, що також сприяє розвитку та поширенню резистентності.

       В нашій країні на сьогодні відсутні не тільки контроль, а й  культура вживання антибіотиків. Багато людей часто займаються самолікуванням: використовують антибіотики без рекомендації лікаря, «лікують» ними хвороби, які взагалі не вимагають використання таких ліків, порушують графік прийому протимікробних препаратів. В результаті, мікроби виробляють «імунітет» до таких препаратів і перестають реагувати на лікування.

       Щоб змінити це, МОЗ України, спільно з іншими відомствами планує найближчим часом розробити ряд нормативно-правових актів, які обмежать застосування препаратів і посилять контроль за їх відпуском в аптеках. Лікарі одноголосно виступають за обмеження продажу антибіотиків, оскільки населення не розуміє всієї серйозності проблеми, пов’язаної з розвитком резистентності.

 

Прес-служба УОЗ ОДА