24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

       За рішенням ВООЗ – 24 березня щороку відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що викликається мікобактерією туберкульозу. З 1995 року в Україні триває епідемія туберкульозу. Не дивлячись на всі докладені зусилля, зупинити цю небезпечну хворобу досі не вдалося.

       Вирізняють чутливий туберкульоз, коли збудник туберкульозу чутливий до всіх протитуберкульозних препаратів та хіміорезистентний – форма туберкульозу, що викликається мікобактерією, нечутливою до одного та більше протитуберкульозних препаратів. Наразі, ця форма туберкульозу набула широкого розповсюдження. Майже кожен 4 пацієнт з діагнозом туберкульоз, поставленим вперше, вже має хіміорезистентну форму. На сьогодні Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим показником хіміорезистентного туберкульозу. По області кількість хворих на хіміорезистентний туберкульоз  складає 27,8%  від усіх пролікованих . Варто пам’ятати про фінансовий тягар лікування туберкульозу. Вартість протитуберкульозних препаратів на весь курс лікування (6 місяців) для чутливого туберкульозу становить близько 1 тисячі гривень, вартість препаратів для курсу лікування хіміорезистентного туберкульозу – від 80 тисяч до 250 тисяч гривень.

       Щорічно в світі на туберкульоз вперше хворіють 7-10 млн. осіб. Впродовж 2017 року тільки по нашій області на туберкульоз захворіло 617 осіб, в тому числі 21 дитина, віком до 14 років. В минулому році від туберкульозу померло 120 осіб. Вважається, що 1 хворий на туберкульоз може інфікувати в середньому 10-15 здорових осіб, а якщо він знаходиться в громадському місці – то значно більше.

       Основний шлях передачі хвороби – повітряно-крапельний. Інші шляхи – аліментарний (харчовий) та контактний мають менше значення. При розмові хвора людина виділяє до 200 мікобактерій, при кашлі – до 3500 мікобактерій, чханні – більше 4500. Слід зазначити, що якщо людина не кашляє, вона не поширює інфекцію, навіть якщо хворіє на туберкульоз.

       Специфічних симптомів для туберкульозу немає, але кожного повинно насторожити: втрата маси тіла; задишка; кашель з виділенням мокроти або кровохаркання; втрата апетиту; слабкість; швидка втомлюваність; підвищена температура тіла (переважно у вечірній час до 37,2 – 37,5º С); пітливість у нічний час тощо. В разі наявності одного чи декількох симптомів слід звернутись до лікаря.

       Розрізняють заразну форму туберкульозу легень – «відкриту» та незаразну форму – «закриту». Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, у разі  «закритої» форми – мікобактерії в навколишнє середовище не виділяються, зазвичай, такі пацієнти взагалі не кашляють.

       Основні методи діагностики туберкульозу – рентгенологічне обстеження грудної клітини (флюорографія) та аналіз харкотиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу, а у дітей – туберкулінова проба (реакція Манту). Всі пацієнти з підозрою на туберкульоз, або підтвердженим випадком захворювання мають проходити тестування на ВІЛ.

       Лікування туберкульозу здійснюється поетапно: у стаціонарі (протитуберкульозному диспансері), амбулаторно та, за потребою, в санаторії.

       За умови своєчасного звернення по медичну допомогу та своєчасної діагностики туберкульозного процесу, у більшості випадків досягається позитивний ефект.

       Щоб не захворіти на туберкульоз, слід повноцінно харчуватись, вести здоровий спосіб життя, своєчасно проводити щеплення (БЦЖ), постійно провітрювати приміщення (на відкритому повітрі туберкульоз не передається, навіть у закритому приміщенні зменшити вірогідність зараження можна, забезпечивши регулярне провітрювання), систематично проводити вологе прибирання приміщень, користуватись індивідуальним посудом і засобами гігієни, не вживати продуктів харчування зі стихійних ринків, без термічної обробки тощо.

       Тож, якщо у Вас є підстави підозрювати туберкульоз у себе, своїх рідних чи знайомих, обов’язково зверніться до сімейного лікаря або фтизіатра за місцем проживання, які направлять Вас на консультацію в амбулаторно-поліклінічне відділення Черкаського облтубдиспансеру, де прийом ведуть висококваліфіковані фахівці в т.ч. з проблем позалегеневого туберкульозу.

       Забезпечення ефективного лікування призводить до припинення подальшої поширеності випадків туберкульозу серед населення.

 

 

Обласний протитуберкульозний диспансер

Прес-центр УОЗ Черкаської ОДА